Nejnovější informace o stárnutí pneumatik

 

Studie ukazují, že pneumatiky zůstávají v dobrém stavu déle, než si myslíte

Někteří zákazníci věnují zvláštní pozornost stáří pneumatik a mohou mít obavy nakoupit pneumatiky ze skladových zásob z předcházejícího roku. Studie nyní dokazují, že správně skladovanou pneumatiku lze považovat za novou pneumatiku minimálně tři roky od data její výroby*, které je uvedené na bočnici v podobě čtyřciferného čísla. Například číslo 1919 znamená, že pneumatika byla vyrobena 19. týden roku 2019. Podle nezávislých testů je přilnavost pneumatiky, která byla správně skladována po dobu tří let, na stejné úrovni jako přilnavost nové pneumatiky.**
 
Pneumatiky začínají stárnout v okamžiku, kdy jsou uvedeny do provozu. Doporučená provozní životnost pneumatik je šest let. Je však dobré mít na paměti, že doporučený maximální věk pneumatik je 10 let, který zahrnuje i skladování.
 
Jakmile je pneumatika uvedena do provozu, začíná se opotřebovávat různou měrou podle toho, jak je užívána. Pro snazší sledování zbývající hloubky běhounu jsou naše pneumatiky vybaveny patentovaným indikátorem bezpečnosti DSI. Na první pohled ukáže, kolik milimetrů běhounu pneumatice zbývá. Doporučujeme pneumatiku vyměnit nejpozději tehdy, když je zbývající hloubka běhounu 4 mm. Jakmile pneumatika opustí prostory prodejce, není možné stanovit, zda byla správně skladována. Proto je třeba, aby odborník na pneumatiky vždy při výměně pneumatik zkontroloval nejen zbývající hloubku běhounu, ale také jejich stav. Je také třeba připomenout svým zákazníkům, že pneumatiky musí být skladovány na chladném, suchém a tmavém místě a musí být chráněny před chemikáliemi a UV zářením.


** Zdroj: (Swedish National Road and Transport Research Institute – Švédský národní výzkumný institut pro dopravu)