Dobrá pneumatika je často více ekonomická než levná pneumatika

cheap_tyre_vs_quality_tyre.jpg

Levné pneumatiky, pneumatiky za dobrou cenu, zlevněné pneumatiky - pro řidiče, který potřebuje nové letní nebo zimní pneumatiky, zní tyto možnosti velmi lákavě. Nicméně v provozu mohou levné pneumatiky vést k mnohem vyšším nákladům, než je tomu u letních a zimních pneumatik vysoké kvality.

Na první pohled mohou levné pneumatiky vypadat stejně jako jejich kvalitní protějšky. Nicméně dezén představuje pouze jednu z četných charakteristik pneumatiky. Na výkonnost, odolnost a valivý odpor pneumatiky má zásadní vliv rovněž vícevrstevnatá stavba a směs pryže. Z uvedeného vyplývá, že odolná pneumatika s nízkým valivým odporem může být v důsledku ekonomicky výhodnější než její levná alternativa.

Levné pneumatiky se často rychleji opotřebovávají

Pokud se chcete vyhnout dodatečným výdajům, je třeba ke slevám pneumatik přistupovat obezřetně. Samozřejmě je možné se setkat s dobrou nabídkou pneumatik vysoké kvality, například u starších modelů, u nichž je zachována stoprocentní bezpečnost a vysoká kvalita může být nabízena za nižší cenu. Řidiči mohou pneumatiky porovnávat na základě testů uskutečňovaných rozličnými renomovanými automobilovými časopisy. Téměř všichni vítězové takových testů patří k výrobcům pneumatik známým pro vysokou kvalitu svých produktů, a to i v testech, které zahrnují poměr kvalita-cena.

Ve většině případů vydrží dobrá pneumatika díky lepším materiálům a celkové stavbě déle než levná pneumatika. Směs pryže se musí uzpůsobovat užití pneumatiky a jejímu rychlostnímu indexu. Tvrdá směs pryže může být odolnější než měkká, ale každá z nich disponuje odlišnými jízdními vlastnostmi. Měkká směs pryže je bezpečnější na mokrém a zledovatělém povrchu. Obecně platí, že prémiové pneumatiky zaručují optimální rovnováhu mezi bezpečností a odolností, která vychází z nepřetržitého testování a výrobních procesů. Dobrá letní nebo zimní pneumatika může být bezpečná o jednu nebo dvě sezóny déle než její ekonomická varianta. Tato skutečnost má přímý vliv na celkové jízdní náklady.

Valivý odpor levných pneumatik

Při srovnání levných, zlevněných a kvalitních pneumatik je třeba věnovat pozornost rovněž jejich valivému odporu. Čím je valivý odpor nižší, tím menší množství energie je spotřebováno pro odvalování pneumatiky. Správná volba pneumatik má přímý vliv na spotřebu paliva. Přestože levné pneumatiky ušetří peníze v okamžiku jejich nákupu, jejich vyšší spotřeba paliva může nečekaně zvýšit celkové provozní náklady. Nejvýznamnější výrobci pneumatik, kteří jdou s dobou, již otevřeně udávají palivovou účinnost svých letních a zimních pneumatik, přestože toto nové nařízení EU vejde v platnost až v listopadu 2012.

Speciální cenové nabídky a reklamní upoutávky na levné pneumatiky jen zřídkakdy zohledňují náklady, které jsou s pneumatikou spojeny po jejím nákupu a montáži na vozidlo. Prodejci levných pneumatik a on-line obchody navíc nemusí být schopni poskytnout informace o míře opotřebení dezénu pneumatiky a jejím valivém odporu, což má zásadní vliv na celkové provozní náklady.