Palivová účinnost

Lehčí a s menším ekologickým dopadem 


Valivý odpor má na svědomí přibližně 20 % spotřeby paliva vozidla. Ovlivňuje palivovou účinnost pneumatiky a tím i provozní náklady a emise CO2. Čím nižší je valivý odpor, tím menší je spotřeba paliva.
 
Třídy palivové účinnosti označují valivý odpor. Udávají podíl pneumatiky na spotřebě vozidla a jeho množství emisí CO2.
 
Třídy se pohybují od A (zelená) po G (červená). Třída A je nejlepší, třída G nejslabší. Třída D se nepoužívá.
 

Pět plných nádrží za dobu životnosti pneumatiky

kayttoian-aikana-5-tankillista.jpg

Ročně představují úspory paliva mezi nejlepší a nejslabší pneumatikou přibližně 90 litrů. Za celou dobu životnosti pneumatiky odpovídá celkové množství ušetřeného paliva pěti plným nádržím (240 litrů).*


Jaký je rozdíl ve spotřebě paliva?

O kolik se zvýší spotřeba paliva na 100 km

polttoainekulutus.jpg

Při užití palivově účinných pneumatik třídy B spotřebuje osobní vozidlo na 100 kilometrech přibližně o 0,1 litru paliva méně než s pneumatikami třídy C. Rozdíl ve spotřebě paliva mezi nejlepšími a nejslabšími pneumatikami (A–G) je významný: činí okolo 0,6 l na 100 km. Pneumatiky s nízkým valivým odporem snižují také množství emisí CO2 o 14 g/km.›› Nejlepší a nejhorší třída (A a G): úspora paliva odpovídající pěti plným nádržím.›› Po sobě následující třídy, například B a C, úspora 0,1 l / 100 km.* Spotřeba paliva 7 l/100 km. 15 000 km najetých ročně, 40 000 km najetých za celou dobu životnosti pneumatiky. Spotřeba paliva a jízdní bezpečnost jsou významně závislé na chování řidiče. Vezměte v úvahu následující skutečnosti: 

  • Ekonomická jízda může výrazně snížit spotřebu paliva.
  • Pro zajištění jízdní bezpečnosti a komfortu je třeba pravidelně kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách. 
  • Pokud je tlak huštění příliš nízký, pneumatiky se opotřebovávají mnohem rychleji než obvykle. Navíc se tím zvyšuje spotřeba paliva a snižuje jízdní bezpečnost.
  • Zodpovědný motorista zohledňuje vlastnosti a stav svých pneumatik. Pouze řidič, který zná své vozidlo a pneumatiky, může uzpůsobit rychlost a bezpečnou vzdálenost aktuálním povětrnostním podmínkám.