Nová evropská označení pneumatik

EU_Tyre_Label-registrated.jpgBezpečnost, úspora a ekologičnost

Od listopadu 2012 bude nákup nových pneumatik v Evropské unii usnadněn uvedením nových označení podobných energetickým označením domácích spotřebičů.

Tato označení povedou spotřebitele k nákupu kvalitnějších a tím i bezpečnějších pneumatik. Do budoucna bude klasifikace pneumatik jasně viditelná na všech souvisejících materiálech a na prodejnách. Označení pneumatik nebudou představovat žádnou přidanou hodnotu pro spotřebitele používající zimní pneumatiky v náročných a proměnlivých zimních podmínkách. Naopak mohou být zavádějící a tím ohrožovat bezpečnost silničního provozu. Nové nařízení se vztahuje na zimní pneumatiky bez protiskluzových hrotů, ale nikoliv na pneumatiky s hroty.

Informace, které vám pomohou při výběru pneumatik

Označení pneumatiky vyjadřuje tři charakteristiky: Úsporu paliva, Přilnavost na vlhkém povrchu s Vnější hlučnost při jízdě. Kromě tří vlastností evropských značek pneumatik existují ještě další faktory vztahující se k bezpečnosti, výkonnosti a minimalizaci rizik pro životní prostředí, které výrobci pneumatik zvažují. Když si vybíráte pneumatiku, zvolte si vždycky takovou, která nejlépe odpovídá tomu, na co ji chcete používat. I když nové označení usnadní srovnání různých modelů, měli byste se o svém rozhodnutí přesto poradit s odbornými prodejci pneumatik, prostudovat si nestranné výsledky testů v odborných časopisech a přihlížet k informacím jednotlivých výrobců pneumatik.

Zimní pneumatiky a severské podmínky

Nové označení pneumatik neuvažuje skutečně zimní podmínky. V náročných a proměnlivých zimních podmínkách jsou nejdůležitějšími vlastnostmi bezpečných pneumatik přilnavost na sněhu a ledu. Pro bezpečnost spotřebitelů je důležité, aby si kupovali správné pneumatiky pro podmínky, ve kterých je budou používat.

Nové označení pneumatik se vztahuje na pneumatiky pro osobní automobily, automobily s pohonem všech kol, dodávky, nákladní automobily a autobusy vyrobené po 1. červenci2012 aschválené pro silniční provoz.

polttoainetaloudellisuus.jpg  Úspora paliva

  Odpor točící se pneumatiky třídy A až G pro hodnocení úspory paliva představované pneumatikou. 

markapito.jpg

  Přilnavost na mokrém povrchu

  Přilnavost na mokrém povrchu se klasifikuje třídami A až G, které označují brzdnou dráhu na mokré vozovce.

ohiajomelu.jpg  Hlučnost 

  Hlučnost vně vozidla a hodnota měření hlučnosti. 

 

Další informace